Předseda strany Zlatý úsvit: Evropané nám musí zaplatit kompenzaci

Valentin Myndrešesku

18.12.2013, 18:19

лидер греческая партия Золотая Заря Никос Михалолиакос

Nikos Michaloliakos

Foto: EPA

V epoše totální ekonomické krize vstupují do předsálí evropské politiky euroskeptici, ultrapravice a nacionalisté.

V exkluzivním rozhovoru pro Hlas Ruska poskytnutém uvězněným předsedou řecké ultrapravicové politické strany Zlatý úsvit Nikosem Michaloliakosem tento politik hovořil o příčinách růstu popularity řeckých nacionalistů, o své vizi vztahů s Ruskem a o tom, jak evropský politický establishment bojuje se svými ideovými protivníky.

HR: Skutečně proti Zlatému úsvitu existuje nějaký politický aspekt?

NM: Bezpodmínečně. Neexistuje ani jeden důkaz, který by potvrzoval to, že jsme „zločineckou organizací“. Není náhoda, že k mému zatčení a soudu došlo v době, kdy se premiér nacházel v USA, kde hovořil o pronásledování Zlatého úsvitu. Kromě toho, ve svém rozhovoru v televizi přiznal, že přikázal zatknout naše vůdce.

HR: Tisk často Zlatý úsvit obviňuje z neonacismu. Je to pravda?

NM: Kategoricky ne. Zlatý úsvit je nacionalistickým a antikapitalistickým hnutím, které prosazuje, aby se Řecko nenacházelo pod protektorátem anglosaského imperialismu.

HR: Někteří evropští vůdci jsou vážně znepokojeni tím, že v následujících volbách do Evropského parlamentu mají euroskeptické strany šanci získat přibližně 30% hlasů. Jak hodnotíte šance Zlatého úsvitu ve volbách v roce 2014?

NM: Velká část Evropanů už nechce vidět, aby se Evropa otrocky podřizovala americké politice. Právě pro takové Evropě i bojují euroskeptické strany. My chceme jinou Evropu. Evropu, ke které by patřilo i Rusko. Zlatý úsvit může ve volbách do Evropského parlamentu obsadit druhé, nebo i první místo. Proto mě i poslali do vězení.

HR: Poměrně mnoho známých politiků a ekonomů doporučilo Řecku, aby se vzdalo eura a vrátilo se k drachmě. Proč řecká vláda stále trvá na zachování eura za jakoukoliv cenu?

NM: Naším politickým i ideologickým cílem je návrat k národní měně, protože se jedná o jednu z podmínek svobody národa. Abychom se však mohli eura vzdát, musí Evropané zaplatit kompenzaci, protože kvůli euru byly zničeny základní struktury našeho národního hospodářství.

HR: Jaké byste chtěl vidět vztahy mezi Řeckem a Ruskem?

NM: Vztahy Ruska a Řecka jsou silné jak z hlediska dějin, tak i z hlediska geopolitiky. Řecko by perspektivně mohlo zajistit přístup Ruska k teplým mořím a Rusko by se výměnou mohlo postarat o národní bezpečnost Řecka. Avšak politická moc v Řecku už mnohá desetiletí koná zcela naopak.

HR: Jakou vidíte budoucnost Řecka?

NM: Je zřejmé, že rok 2014 bude pro řecký lid těžký. Nedochází k žádnému rozvoji a roste chudoba a nezaměstnanost. Řecko je však země bohatá a nachází se ve světě na strategickém místě. A pokud by bylo svobodné a nezávislé, za což my bojujeme, tak by před sebou, v dlouhodobé perspektivě, mělo skvělou budoucnost. Řecko musí odejít z protektorátu cizinců a mít čestného spojence se společnými zájmy, jakým je Rusko, se kterým nás spojuje něco hlubšího, než jsou geopolitické zájmy – pravoslaví.

 

 

Převzato z: HLAS RUSKA

http://czech.ruvr.ru/2013_12_18/Predseda-strany-Zlaty-usvit-Evropane-nam-musi-zaplatit-kompenzaci/